Macewa z sygnaturą: Kisner, Bendin

Opis:

Fotografia macewy odnalezionej 23.03.2012 za pomnikiem przy ulicy Ludowej, upamiętniającym cmentarz żydowski w Dąbrowie Górniczej.

macewa

1. Niech będzie dusza jego/jej zawiązana w węźle życia.

Uwagi:
Tablica wewnątrz płyciny nagrobka niezachowana; numeracja przyjęta dla zachowanej liczby wersów.
Wers 1: Por. 1Sm 25,29.

Opis:
Nagrobek w kształcie prostokąta zamkniętego łukiem zbliżonym do koszowego z wystającą ku górze częścią środkową, zamkniętą łukiem odcinkowym. Pośrodku przyczółka, obramionego płaską listwą wyodrębnioną rowkiem, prostokątna płycina zamknięta łukiem odcinkowym, w której znajdują się wypukłe motywy: regału z książkami i dłoni ułożonych w geście kapłańskiego błogosławieństwa, które wieńczy fragment kotary. Poniżej przyczółka prostokątna płycina zamknięta łukiem odcinkowym, w której pierwotnie znajdowała się tablica z inskrypcją. Flankowana jest przez stylizację żłobkowanych pilastrów, zamkniętych pod łukiem zwieńczenia płaskimi kołami, które zostały wyodrębnione za pomocą rowka. Na wysokości łuku zamykającego płycinę na osiach pilastrów dwulistwowe, poprzeczne boniowanie. Poniżej prostokątna płycina z wypukłymi literami formuły końcowej, która została ujęta we wklęsły ornament meandra. Poniżej lewego meandra zachowała się sygnatura kamieniarska:

macewa

(Kisner, Bendin / Alter Mark 9). Partia cokołowa gładka.

Macewa nie została skatalogowana w opracowaniu „Cmentarze żydowskie w Sławkowie i Dąbrowie Górniczej”.

Tłumaczenia z języka hebrajskiego oraz opisu macewy podjął się Sławomir Pastuszka – dziękuję za jego pracę!

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Religia - Judaika - Cmentarz żydowski Archiwalia - Fotografie Dzielnice - Mydlice

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij