9. Górna część macewy 166

Opis:

Fotografia macewy umieszczonej w lapidarium za pomnikiem przy ulicy Ludowej, upamiętniającym cmentarz żydowski w Dąbrowie Górniczej (12 kwiecień 2012). Numer 166 był numerem porządkowym w księdze pochówkowej. Numerowanie nagrobków było bardzo popularne na cmentarzach żydowskich (szczególnie na Śląsku i Zagłębiu). Miało to bardzo praktyczne zastosowanie – łatwiej było odnaleść nagrobek.

Górna część nagrobka w formie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem. W polu zwieńczenia nagrobku, w płycinie znajduje się przedstawienie dwóch ksiąg. Ich układ (czytanie od prawej do lewej) reprezentuje żydowskie księgi. Symbol ksiąg umieszczano na grobach rabinów, ludzi mądrych, znawców Tory, a w połączeniu z gęsim piórem na grobach pisarzy. Kompozycję uzupełnia motyw podpiętej kotary.
Zachowały się tylko dwie linijki rytej inskrypcji hebrajskiej.

macewa

1. Tu spoczywa
2. mąż stary i syty dni
3. … zacnie

Opis macewy powstał na podstawie opracownia „Cmentarze żydowskie w Sławkowie i Dąbrowie Górniczej”. Podziękowania dla p. Dariusza Rozmusa za zgodę na wykorzystanie danych z ww. publikacji. Numery porządkowe, umieszczone w tytułach zdjęć pokrywają się z numerami z 'Cmentarzy…’. Ułatwi to identyfikację nagrobków oraz usystematyzuje katalog.

Tłumaczenia z języka hebrajskiego podjął się Sławomir Pastuszka – dziękuję również za jego pracę!

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Religia - Judaika - Cmentarz żydowski Archiwalia - Fotografie Dzielnice - Mydlice

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij