4. Jaakow ben Tuwie …szle…

Opis:

Fotografia macewy umieszczonej w lapidarium za pomnikiem przy ulicy Ludowej, upamiętniającym cmentarz żydowski w Dąbrowie Górniczej (12 kwiecień 2012).

Leżący fragment nagrobka w formie stojącego prostokąta z wyodrębnionym ponad szerokim gzymsem przyczółkiem, zamkniętym łukiem zbliżonym do kotarowego. W płycinie zamknięcia nagrobka są dwie płaskorzeźbione księgi między dwoma hebrajskimi literami Pe i Nun. Kompozycję uzupełnia płaskorzeźbiony motyw podpiętej kotary. Poniżej na licu nagrobka znajduje się niemal pełna ryta inskrypcja hebrajska.
macewa

1. Tu spoczywa
2. mąż stary i syty dni,
3. kroczący drogą zacnych, nasz nauczyciel, pan
4. Jaakow,
5. syn pana Tuwji, błogosławionej pamięci,
6. …szle…

Uwagi:
Wers 2: Por. Rdz 35,29; Job 42,17; 1Krn 23,1.
Poniżej wersu 6 nagrobek odłamany niezachowany.

Opis macewy powstał na podstawie opracownia „Cmentarze żydowskie w Sławkowie i Dąbrowie Górniczej”. Podziękowania dla p. Dariusza Rozmusa za zgodę na wykorzystanie danych z ww. publikacji. Numery porządkowe, umieszczone w tytułach zdjęć pokrywają się z numerami z 'Cmentarzy…’. Ułatwi to identyfikację nagrobków oraz usystematyzuje katalog.

Tłumaczenia z języka hebrajskiego podjął się Sławomir Pastuszka – dziękuję również za jego pracę!

 

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Religia - Judaika - Cmentarz żydowski Archiwalia - Fotografie Dzielnice - Mydlice

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij