Dawna DąbrowaTransport i komunikacjaKolejDworceDworzec kolei Iwangrodzko-Dąbrowskiej (istniejący)

Istniejący dworzec kolei Iwanogordzko-Dąbrowskiej

W związku z rozwojem miasta, oraz przebudową sieci kolejowej w okolicach 1910 roku cały węzeł kolei Dęblińskiej został przeniesiony w okolice węzła kolei Wiedeńskiej. W tymże również roku prawdopodobnie wybudowano nowy, „żółty” dworzec.

Samą historię węzła kolejowego możecie państwo przeczytać tutaj, a historię starego dworca Iwanogrodzkiego tutaj.

Z przodu gmachu nowego dworca Iwanogrodzkiego uwagę zwraca wyodrębniona środkowa część budynku w postaci płaskiego ryzalitu. Nadal istnieją grzymsy oddzielające kondygnacje oraz okrągłe okienko(oculus) które kiedyś prawdopodobnie mieściło zegar(zarówno do strony miasta jak i peronów). Więźba dachowa jest drewniana. Ciekawym elementem ozdobnym, który dość ciężko zauważyć są balkoniki na piętrze, ozdobione napisem „PKP”. Kiedyś dworzec wyglądał nieco inaczej. Okna oraz drzwi były zakończone półkoliście a parter był obłożony kamiennymi płytami w stylu rustykalnym. Przebudowa prawdopodobnie nastąpiła w okolicach lat 70-tych.

Historia budynku jest dość niejasna i mętna. W internecie znalazłem teorie jakoby budynek był początkowo kamienicą dla kolejarzy, a dopiero później przebudowany na dworzec. Częściowo można zgodzić się z tą teorią, gdyż budynek nie przypomina żadnego innego dworca z tej linii. Może to jednak być spowodowane jego późniejszą datą budowy.

W 2008 roku mieścił się tam „Antykwariat na Dworcu”. Około 20 maja 2012 zdjęto z budynku zegar.12 kwietnia 2010 zlikwidowano kasę oraz poczekalnię. 3 sierpnia 2012 roku otworzył się sklep Stacja w budynku dworca. Zdjęcia z przebudowy pomieszczeń dworcowych znajdują się na jego fanpagu na Faceboooku. Zanotował on 11.08 demontaż kiosku, 28.09 montaż oświetlenia oraz 17.08.2013 zamknięcie własnego sklepu. Od tamtego czasu pomieszczenia dworca stoją puste.Przez długi czas budynek był wystawiony na sprzedaż za ok. 590 tysięcy wraz ze skwerkiem z przodu.

Na parterze znajduje się poczekalnia podzielona dwoma filarami oraz trzy okienka kasowe. Po prawej stronie, patrząc od wejścia, znajduje się klatka schodowa. W lewej części znajdowały się trzy pomieszczenia biurowe.

Po wiadomościach o remoncie budynku kolei Wiedeńskiej zapadła decyzja o wyburzeniu żółtego dworca, konserwator zabytków wydał zgodę. Wyburzenie stanie się faktem prawdopodobnie w 2017 roku.

Lokalizacja

Mapy historyczne

Jeżeli posiadają państwo wspomnienia związane z tym budynkiem i zechcieliby się nimi podzielić, lub nawet archiwalne zdjęcia, zapraszam do pozostawienia komentarza lub kontakt przez kontakt@dawnadabrowa.pl

Krzysztof Kulik

 

 

Powiązane artykuły

+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7562 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij