Dawna ul. Królowej Jadwigi

Opis:

Widok na ulicę Królowej Jadwigi. W tle, na horyzoncie, można dostrzec zarys Wzgórza Gołonoskiego. Po lewej stronie sterty gruzu, ziemi, bruku. Czyżby na zdjęciu uchwycono moment przygotowywania podkładu pod  tory tramwajowe? Wyraźnie widać mostki, które umożliwiały przejście – nad rynsztokiem – do domostw. Chłopiec, oparty o drzewo, jest bez butów.

Dzięki zdjęciu lotniczemu Redenu rozpoznałem lokalizację dwóch bliźniaczych kamienic po prawej stronie – dziś w ich miejscu funkcjonują sklepiki przy MERKURYM.

Wspomina Wojciech Morawiec: „Lekko do tyłu, z lewej strony fotografa stała Oberża, ten zrujnowany budyneczek sąsiadował ze stajniami oberży i wjazdem na jej podwórko, patrząc w dół ul. Kr. Jadwigi za ceglanym budynkiem wylot ul. Kościelnej (później Kołłątaja), po drugiej stronie Kośc. stoi dom pp. Szarych, z działką na której stoi ten dom sąsiadował żydowski Dom Modlitwy. Lekko do tyłu, z prawej strony fotografa jest wjazd na teren huty cynku (Cynkowej Huty). Tuż obok tego wjazdu była brama wjazdowa na teren budynku Zarządu kop Reden. W czasie wojny w tym budynku swoją placówkę miało gestapo, żandarmeria i SD – na tym podwórku rostrzeliwano więźniów wyprowadzanych z budynku. Budynek stał w miejscu ronda Al. Róż/Kr. Jad.
Dom z ćwiećkolistym wejściem to przedszkole. Na zapleczu tego budynku stały magazyny Huty Cynkowej, nieco niżej zaczynała się hałda tej Huty.”

Podziękowania dla Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej za udostępnienie zbiorów.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Archiwalia - Fotografie Kolekcje, zbiory, prywatne archiwa - Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7565 - skany

175 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij