Legendarna lipa

Opis:

Rycina zatytułowana jako „Lipa z figurą we wsi Ujejsce (3108)”, której autorem był Adrian Głębocki. Publikowana była w czasopiśmie Kłosy nr 534 z 23.09.1875.

Lipa z figurą.
Coraz rzadszem się staje to drzewo, tak ulubione w całym kraju przed pół wiekiem jeszcze, a od ludu naszego pewną nawet czcią otoczone. Lipa, w czasach przedchrześciańskich, należała do drzew świętych, pod nią odprawiały się sądy, i karano spaleniem przestępne dziewczęta. — Wieńcem lip otaczano najdawniejsze kościoły, czego ślady jeszcze widzimy: one zdobiły podwórza dworów szlachty, i najpiękniejsze w ogrodach stanowiły szpalery, z których brały posiłek liczne pszczół roje, z obszernych pasiek, troskliwie hodowanych.
W starych lipach, zwykle lud umieszcza wizerunki święte, jak Chrystusa na krzyżu, albo Matkę Boską.
W załączonej rycinie widzimy kilkowiekową Lipę, w której pniu wyżłobionym mieści się postać Boga-Rodzicy.
Drzewo to z takiem godłem otoczone jest czcią głęboką, tu pobożni składają swoje modlitwy, a przez miesiąc Maj, poświęcony czci Najświętszej Maryi Panny, cała wieś się zbiera na modlitwę i śpiewy wieczorne.
Podobną lipę przedstawia nam Adam Pług w swojej powieści Bakałarze, i poświęca jej obszerny, a pełen rzewności, zajmujący ustęp.

R.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Religia - Kapliczki Bibliografia - Czasopisma i gazety - Kłosy Archiwalia - Ryciny Dzielnice - Ujejsce

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7562 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij