Nieistniejący pomnik Tadeusza Kościuszki na Placu lotnika Żwirki

Dąbrowa w swojej historii posiadała aż dwa pomniki poświęcone wielkiemu Polakowi Tadeuszowi Kościuszko. Jeden z nich ma się całkiem dobrze i stoi na ulicy nazwanej jego imieniem, lecz drugi zaginął w mrokach dziejów.

 

Pierwszy pomnik Kościuszki stał w miejscu dzisiejszego przejścia podziemnego w centrum przy ulicy o tej samej nazwie, od strony C.H. Pogoria.  Na pomniku z metalowych cyfr była ułożona data 1817-1917. Pomnik został odsłonięty w 100-lecie śmierci wielkiego Polaka, czyli właśnie w 1917 roku. Wydarzeniu odsłonięcia monumentu towarzyszyła ogromna uroczytość o charakterze patriotycznym uwieczniona na archiwalnym zdjęciu.

Pomnik pojawia się na archiwalnych zdjęciach Dąbrowy od wczesnych lat 20-tych. Nie znajdziemy go na zdjęciach z okresu okupacji co pozwala się domyśleć że został zniszczony przez niemieckiego okupanta w 1939 roku, a samo popiersie prawdopodobnie zostało przetopione na potrzeby wojenne w pobliskiej Hucie Bankowej. Po odzyskaniu wolności odbudowano pomnik w innym miejscu, kilka metrów wyżej - opisany w innym wątku.  

 

Jeśli mają Państwo więcej informacji na temat pomnika Kościuszki lub posiadają archiwalne zdjęcia zapraszam do zostawienia komentarza lub kontakt przez kontakt@dawnadabrowa.pl

Krzysztof Kulik 

CED - artykuły powiązane

 

+
+
+
+
+
+
+

CEDCyfrowa Encyklopedia DG

Wyszukiwaniew naszej bazie

Losowy memoriał

Więcej

W naszej bazieznajduje się

3586elem.

Współpraca

Sprzątanie grobów - Dąbrowa Górnicza

Muzeum

Forum

Statystyki grafikw serwisie

Fotografia : 2438

Pocztówka : 481

Dokument : 189

Reklama : 150

Artykuł : 100

Mapa : 86

Inne : 45

Rycina : 43

Dawne - nowe : 13

Judaica : 13

Druki ulotne : 4

Mapa kolonii Łabędzka 1970-80 : 1

piecz : 1

Obraz : 1

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij