Dawna DąbrowaKopalnie, huty, firmyDomy i centra handloweMerkury

Kopalnie, huty, firmy - Domy i centra handlowe - Merkury

Dom handlowy „Merkury” powstał wraz z wielką przebudową miasta w latach 70-tych. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się zwałowiska nieczynnej huty cynku „Konstanty”. Nad pawilonem przez wiele lat znajdował się ogromny neon „Merkury”. Pierwszy pawilon na dole patrząc od ulicy Królowej Jadwigi mieścił składnicę harcerską. Dalej  znajdował się mięsny, który w latach 80-tych został zastąpiony przez Centralę Zaopatrzenia Górników. Obok stał istniejący w zasadzie do dziś kiosk „Ruchu”. Piętro na rogu zajmowała słynna Herbaciarnia Gruzińska, dalej Pewex i na końcu spożywczy „SAM”. Z biegiem lat oferta domu handlowego ulegała zmianie. Lokalne sklepy zastąpiły sieciówki. Jedynym lokalem który na dłużej zapadł w pamięci dąbrowian była ogromna wypożyczalnia kaset video „VideoWorld” zajmująca niemal całe piętro budynku.  Punktem charakterystycznym były ogromne figury postaci filmowych – Datha Vadera, R2D2 i inne. Pusty niegdyś parking przez lokalem zamienił się w targowisko, a następnie w mały ryneczek.

Herbaciarnia  Gruzińska

Swoją nazwę przyjęła od popularnej w ówczesnym czasie herbaty. Mimo swojej nazwy był to bardziej bar niźli lokal dla miłośników herbaty. W środku mogliśmy spotkać cały przekrój społeczności Dąbrowy – od uczniów przez studentów po robotników i nauczycieli. W menu prym wiódł alkohol, kawa, galaretki, deser sułtański, ciasta i ciasteczka. Oczywiście był tu też duży wybór herbaty, aczkolwiek nie była ona najchętniej zamawianą pozycją menu. Herbaciarnia raczej nie zachwycała swoim wystrojem, panował tu zwyczajny styl ówczesnych lat. Częstymi gośćmi byli  cinkciarze z racji faktu iż za ścianą znajdował się Pewex.  Podobno przy wejściu sprawdzano młodszym klientom dowody. Lokal był tłem do kilku scen filmu „Pejzaż Horyzontalny”. W filmie robotnicy i kierownicy budowy Huty Katowice bawili się wspólnie w środku „Gruzińskiej”.

Składnica harcerska

Sklep ten dla wielu dąbrowian miał status kultowego z racji oferowanych przez siebie towarów. Wbrew nazwie rzeczy dla harcerzy były tam raczej dodatkiem niż głównym towarem. Z ich asortymentu można było zakupić mundurki, naszywki, chusty i wszelkiego rodzaju inne tekstylia. Głównym elementem handlu były jednak modele do sklejania, kolejki, silniki do modeli latających i pływających, zdalnie sterowane zabawki i wszystko inne czego potrzebowała dusza młodego majsterkowicza. Były tam też wszelkiego rodzaju elementy elektroniczne, mierniki, elementy półprzewodnikowe, kity do radioodbiorników i mnóstwo innego szpeju dla starszych majsterkowiczów. Początkowo sklepy należały do Społem, dopiero później przekształcono je w Centralną Składnicę Harcerską .

Powiązane artykuły

+
+
+
+
+
+
+
+

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7562 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij