Dawna DąbrowaDzielniceCentrumJana III Sobieskiego7

Dzielnice - Centrum - Jana III Sobieskiego - 7

Kamienica pod adresem 7 z pozoru może niczym się nie wyróżniać. Jednak gdy zerkniemy w księgi zobaczymy że to niemal mały targ…

Krótka charakterystyka 
Po wnikliwych obserwacjach  stylu budynku oraz dawnych map wnioskuje iż powstał w okresie między 1925-1930 w stylu modernizmu. Brak niestety bliższych wiadomości o jego przeszłości. Budynek jest złożony jakby z czterech segmentów-podział zachowano przy nadawaniu numerów. Widać to również patrząc na gzymsy i kolorystykę budynku-widocznie każda z nich jest zarządzana oddzielnie.
Bardzo ciekawym elementem są balkony złożone z trójramiennego świecznika- balkony stylizowane na menorę. Co więcej – tworzą one pewien usystematyzowany wzór.  U góry mieszkalne poddasze  jest oddzielone od reszty budynku gzymsem – uwagę zwraca również naturalny szczyt w środku budynku. Poza w.w. nie znajdziemy tu więcej zdobień – budynek jest maksymalnie oszczędny i prosty zgodnie z duchem modernizmu.

Mały targ
Adres gmachu pierwszy raz pojawia się w 1922 roku, choć patrząc na mapy budynek wtedy jeszcze nie istniał. Mieścił się pod tym adresem zegarmistrz i jubiler własność Szmul Milchman. Po następnych wpisach sami pewnie przyznacie mi rację że ten adres dotyczy jakiegoś mniejszego budyneczku stojącego tu w latach 20-tych.
W 1930 roku jest tu już pełno sklepów.
Są bławaty Sz. Weltfrainda,cukiernia „Sielanka” W. Baszkowskiego,obuwie T.Krauza,owoce A. Gajdzińskiego,spożywcze artykuły F. Weltfrajnda i drugi sklep M. Dyji,trykotaż Turek D. oraz gotowe ubrania M. Fabrycego. Znany z poprzedniej księgi jubiler i zegarmistrz rozdziela się na dwa oddzielne wpisy, gdzie to M. Milchman jest jubilerem a Sz.Milechmani zegarmistrzem. Nie wiem czemu nazwiska się nie zgadzają, skoro 8 lat temu Szmul nazywał się tak samo jak jego (prawdopodobnie) syn.
W 1934 roku wiemy że mieścił się tu Skład Mebli Jakuba Mitelmana. W jednej z gazet z okresu znajdziemy również informację iż zamieszkały tu A.Król chce kupić bernardyna – to oznacza że mieszkali tu jedynie najbogatsi mieszkańcy Dąbrowy.
W 1938 roku nastąpiły małe zmiany. Swoją siedzibę w gmachu na Sobieskiego znalazł lekarz Franciszek Czernak, księgarnia „Ludowa”,sklep galanteryjno-bławatny Józefa Paluchiewicza i H. Rogozińskiej,skład żelaza Stanisława Czernedy,krawiec Bronisław Sagan,cukernik Aleksander Król i pracownia szewska Jana Ociepki.
W 1939 roku pod tym adresem swoją siedzibę miał Spółdzielczy Bank Zagłębia (nr telefonu 68286),kancelaria adwokacka Zenona Chmielewskiego(I piętro od frontu,nr telefonu 68481 ),cukiernicy Aleksander i Kazimierz Król (nr telefonu 68308),skład apteczny „Hygea” Jakuba Lancmana (nr telefonu 68361),doktor chorób wewnętrznych i specjalista od płuc Wilhelm Mayer (nr telefonu 68015),Natan Rechnic (nr telefonu 68312),paryska pracownia krawiecka oraz zakład krawiecki Bronisława Sagana( nie wiem jaka jest różnica że tak to wyszczególniono,nr telefonu 68340) oraz skład instrumentów muzycznych i rowerów Jana Wilkoszewskiego (nr telefonu 68381).
Jak widać w kamienica była niegdyś znaczącym punktem miasta. bardzo możliwe że w jej podwórku był jakby mały targ-takie jak te spotykane w Sosnowcu czy Będzinie.

Współcześnie

W 2013 roku w kamienicy znajdowała się pizzeria „Stonehenge”, MixShop, Piekarnia-Cukiernia „Multiback”, Antyki, Komornik Sądowy Rewiru I, Rzeczoznawca majątkowy, Centrum Stomatologii, Usługi Krawieckie, Lokomania, Sex Shop „Lolita”, ubrania dziecięce „Bobas”, Skup telefonów komórkowych, Kredyty, Biomed BICOM, Cech Rzemiosł Różnych, Biuro Rachunkowe, Zakłady mięsne i szewc.

Krzysztof Kulik

Lokalizacja

Mapy historyczne

Powiązane artykuły

+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7562 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij