Dawna DąbrowaDzielniceCentrum3 Maja21

Kamienica "Pocztowa" 3 maja 21

Kamienica, którą wszyscy nazywają „Pocztową” to prawdziwa perełka na mapie Dąbrowy. Mnogość detali i ozdób potrafi wręcz przytłoczyć, przez co budynek kompletne nie pasuje do sąsiednich, oszczędnych kamienic robotniczych.

Kamienica pojawia się na mapie z 1926 roku. W środku w 1930 roku znajdował się Dom Handlowy J. Dąbrowskiego i zakład zduna Stanisława Drąga. 1938 rok to czas, gdy zamieszkał tam lekarz Adam Niepelski, który mieszkał tam również w 1939.

Opis elewacji tego budynku to prawdziwa przyjemność. Najbardziej niesamowite jest chyba to że te wszystkie zdobienia zostały wyrzeźbione a nie ułożone z cegieł. W tworzenie tej kamienicy włożył serce cały zespół rzemieślników tworząc z niej małe dzieło sztuki.
Kamienica stanowi integralną część z oficyną w podwórku.
Parter części frontowej zdobią ciosy o dwóch stylach ułożonych naprzemiennie. Różny kolor farb dodatkowo eksponuje te piękne detale.
Dodatkowo każde okno jest ozdobione u góry zwornikiem a na dole pod parapetem własnym ciosem kamiennym. Następny w kolejności jest grzyms oddzielający kondygnacje który ginie pod naporem pozostałych detali.
Piętro to przede wszystkim gra kolorów.
Białe obramowania, żółta ściana i zielone kasetony pod parapetami idealnie ze sobą współgrają tworząc miły dla oka efekt.
Cały budynek jest obwarowany kotwami, co przy takiej ilości bądź co bądź ciężkich elementów architektonicznych nie powinno dziwić.
Klatka schodowa mogłaby zginąć w całej bryle gdyby nie zastosowany szczyt z ozdobnymi grzymsami w kształcie półkola. Całość założenia wieńczy balkon z półkolistymi balustradami. Interesująca jest też wystająca z niego rura. Chyba raczej nie jest to rynna bo cała woda spływałaby na balkon poniżej. Warto też zwrócić uwagę na stare, chyba przedwojenne uchwyty na flagi.

Jeśli chodzi o wnętrza to pewną ciekawostką jest układ klatki schodowej która na piętrze rozchodzi się na dwa osobne mieszkania. Piętro to w zasadzie jedno duże mieszkanie które z biegiem czasu zostało podzielone na 2-3 mniejsze. Na posadzkach zachowały się zabytkowe kafle, prawdopodobnie z firmy D&L z Opoczna. Na poddasze prowadza piękne, drewniane i rzeźbione schody z poręczami. W całym budynku znajdziemy szereg pieców kaflowych – kilka z nich może być nawet przedwojennych.

Lokalizacja

Mapy historyczne

Krzysztof Kulik

Powiązane artykuły

+
+
+
+
+
+
+
+
+

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7562 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij