Archiwalia - Odznaki

Odznaki swój rozkwit przeżyły w PRL. Każdy szanujący się zakład pracy, każda miejska instytucja, organizacja, stowarzyszenie, praktycznie każdy kto mógł wydawał odznaki. 

 

Wśród nich możemy wyróżnić setki rodzajów - klasyczne z logiem, jubileuszowe, dla zasłużonych działaczy i pracowników, turystyczne czy chociażby sportowe. Wiele z nich były rozdawane za darmo na festynach miejskich, dniach zakładów pracy, wydarzeniach przez co na pewno każdy z nas ma kilka ich sztuk w różnych zakamarkach szuflad, niekoniecznie związanych z jego profesją lub zainteresowaniami. Obecnie przeżywają swój drugi rozkwit na giełdach staroci i aukcjach internetowych. Te mniej popularne, a w szczególności ze znanych PRL-owskich marek jak FSO czy LOT potrafią osiągać zawrotne ceny.

 

Również dąbrowskie zakłady i organizacje wydawały tego typu pamiątki. Najbardziej popularne są te związane z Hutą Katowice. Można również natrafić na przypinki PKZ-tu, KADR-u, DEFUM, Huty Bankowej, Dni Dąbrowy i tak dalej.

 

Jeśli ktokolwiek z Was posiada tego typu pamiątki z dawnej Dąbrowy, a jestem niemal pewien ze każdy z Was ma choć jedną sztukę, to zapraszamy do przesyłania ich zdjęć na kontakt@dawnadabrowa.pl

 

Krzysztof Kulik

 

CED - artykuły powiązane

 

1 2
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
1 2

CEDCyfrowa Encyklopedia DG

Wyszukiwaniew naszej bazie

Losowy memoriał

Więcej

W naszej bazieznajduje się

3586elem.

Współpraca

Sprzątanie grobów - Dąbrowa Górnicza

Muzeum

Forum

Statystyki grafikw serwisie

Fotografia : 2438

Pocztówka : 481

Dokument : 189

Reklama : 150

Artykuł : 100

Mapa : 86

Inne : 45

Rycina : 43

Dawne - nowe : 13

Judaica : 13

Druki ulotne : 4

Mapa kolonii Łabędzka 1970-80 : 1

piecz : 1

Obraz : 1

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij