Wyniki wyszukiwania: motocykl

1 2 3
 • 1988 - Pogoria III - na plaży

  Co to może być za element wystający z wody?

  Podziękowania dla p. Grzegorza Rokickiego za udostępnienie prywatnego archiwum. 

  Więcej
 • 1988 - Jawą po plaży

  Trudno uwierzyć ale to plaża przy Pogorii III...

  Podziękowania dla p. Grzegorza Rokickiego za udostępnienie prywatnego archiwum. 

  Więcej
 • 2015 - 99 lat historii

  Artykuł z "Dębowego Pulsu Miasta (11.2015), który z przyjemnością mogłem napisać i podzielić się kilkoma informacjami.

  Sylwester Dominik -  99 lat historii Dąbrowy Górniczej – czy to dużo?

  Czy ten relatywnie niedługi okres (dla porównania: kopalnia Reden powstała 219 lat temu, Huta Cynku „Konstanty” 200 a Huta Bankowa 181 lat temu) pozwolił nam na poznanie miasta? Czy wszystko już wiemy o naszym mieście? Przecież nie mamy kilkusetletniego rynku czy choćby starówki, nie prowadzimy prac archeologicznych na szeroką skalę, nie publikowaliśmy dziesiątek historycznych opracowań... Spotkałem się wielokrotnie z opiniami, że „u nas nie było nic, co byłoby interesujące”.
  Już w 1929 roku Marian Kantor Mirski pisał na łamach „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”: „Zagłębie Dąbrowskie pod względem opisów zabytków przeszłości jest dziwnie zaniedbane. Zdawać by się mogło, że poza dymiącymi kominami kopalń, hut i przędzalni, nic tu nie ma godnego uwagi. A przecież tak nie jest”. Spróbuję na łamach najbliższych DPM przybliżyć Państwu kilka dąbrowskich historii, opartych na artykułach z minionych czasopism, mapach, opowieściach mieszkańców. Będzie mowa m.in. o torze motocyklowym, zaginionej bibliotece Sztygarki, poszukiwaniach synagogi, grobowcach, bohaterskich harcerzach, produkcji czołgów, zuchwałych kradzieżach, włoskich jeńcach, operze czy dąbrowskim akcencie twórcy nowojorskiej "statuy wolności". Nie zabraknie też miejsca na zapomnianych patronów
  Pamiętam moje zaskoczenie, kiedy pierwszy raz oglądałem niemiecką mapę miasta z 1940 roku – inny układ ulic (kilka zaplanowanych do budowy), stare kopalnie w centrum miasta, nie istniejące zakłady pracy. W końcu Park Zielona – system ścieżek, fontanna, tzw. Okrąglak (krąg taneczny), Czarna Przemsza przepływająca metry od basenu, stadion! Z analizy innej mapy wynika, że tor motocyklowy był najprawdopodobniej na jego obrzeżu. Na zdjęciu satelitarnym wyróżnia się jeszcze jego kształt – symulacja wskazuje obwód około 0,5 km. Budowa toru motocyklowego na Zielonej wymagała dużego wysiłku organizacyjnego – świetnie to widać na fotografii z 7 marca 1935 roku: mnóstwo ciężkiego sprzętu, karawana ciągnąca kolejne wagoniki. Czy na czas budowy mogła powstać tymczasowa linia kolejowa, po której dowożono kruszywo, łupki i pozostałe materiały budowlane?
  Do tej pory można w tym miejscu parku napotkać na fragmenty usypane z łupek ilastych. Póki co nie znalazłem potwierdzenia, że tor został kiedykolwiek ukończony i czy odbywały się na nim jakiekolwiek wyścigi. Może ktoś z Państwa dysponuje takimi informacjami?

  Jeszcze mnóstwo informacji wymaga wyjaśnień, miasto wciąż czeka na odkrycie swoich tajemnic… Nowe zapytania rodzą się równie często jak dopasowanie kolejnych puzzli do historycznej układanki, a nić wzajemnych zależności między dąbrowskimi rodzinami, firmami, dawnymi reklamami, budynkami i wydarzeniami wydaje się być coraz mocniejsza. Zapraszam Państwa na www.dawnadabrowa.pl , gdzie prezentuję dąbrowskie archiwalia. Może ktoś z Was dołączy się do tkania historii?

  Więcej
 • 1938 - Gospoda w Bugaju

  Pierwsza fotografia w zasobach Dawnej Dąbrowy z dzielnicy Bugaj. Dom Państwa Żukowskich, w którym była gospoda. Zdjęcie wykonano 28.08.1938 roku. W motocyklu zaskakuje szerokość opony !

  Nad wejściem napis:

  SKLEP SPOŻYWCZY
  J. ŻUKOWSKI

  Podziękowania dla p. Joanny Wierzbickiej-Niechciał za udostępnienie prywatnego archiwum.

  Więcej
 • Grupa przed PKZ

  Grupa młodzieńców przed PKZ - p. Jarosław Orlik rozpoznał samochód. To Skoda 445 - tzw. OCTAVIA.

  Podziękowania dla p. Jakuba Zasuchy za udostępnienie prywatnego archiwum. Tata p. Jakuba, Jacek, pracował wiele lat w PKZ z dąbrowską młodzieżą i był jednym z obrońców pomnika w centrum.

  Więcej
 • Na motocyklu przed PKZ

  Grupa młodzieńców przed PKZ - p. Jarosław Orlik rozpoznał  model motocykla: JAWA 250cm3 typ 353.

  Podziękowania dla p. Jakuba Zasuchy za udostępnienie prywatnego archiwum. Tata p. Jakuba, Jacek, pracował wiele lat w PKZ z dąbrowską młodzieżą i był jednym z obrońców pomnika w centrum.

  Więcej
 • 1965 - Dorożka do zdjęć

  Takiego widoku na centrum miasta jeszcze nie publikowałem - obok dorożki z dziećmi, w tle wiele ciekawych elementów m.in. motocykl, skuter, autobus, 7 kominów Huty Bankowej, dawne słupy oświetleniowe, kamienica przy ul. Kościuszki. Najprawdopodobniej jest to rok 1965.

  Jarosław Orlik przesłał informację:  W lewym rogu widać jadącego Junaka M10, a zaraz za nim skuter WFM Osa M52.

  Podziękowania dla p. Olgi Łakomik za udostępnienie prywatnego archiwum i Aleksandra Wolskiego za dodatkowe wsparcie.

  Więcej
 • Tłumy przed estradą

  Możliwe, że to fotografia z obchodów Dni Dąbrowy Górniczej. Tłumy na Placu Wolności - zobaczcie ile aut zaparkowano przy ul. Górników Redenu. Rozpoznaję syreny, warszawy, jest wartburg i jakby łazik?

  Michał Borchmann przesłał informację: "Widac rowniez autko : Skoda 1000MB, lazik to pewnie UAZ, jest rowniez Trabant,  i jezeli dobrze widze, to w tlumie jest zaparkowany Mikrus., sa rowniez cztery  motocykle, ktorych niestety rozpoznac nie moge."

  Więcej
 • 1935 - Budowa toru motocyklowego

  Fotografia wykonana 07-03-1935 roku - widać na niej transport materiałów i sprzętu, niezbędnych do budowy toru motocyklowego w Parku Zielona. Czy został kiedykolwiek ukończony? Nie ma żadnych fotografii z wyścigów, dyplomów, nagród etc. Na zdjęciu satelitarnym można za to wyraźnie wyróżnić kontur toru (naprzeciwko CSIRu) a wśród drzew można odnaleźć łupki, który najprawdopodobniej posłużyły do jego budowy. 

  Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i zostało udostępnione za zgodą NAC.

  Więcej
 • 1984 - Weterani szos

  Artykuł z "Wieczoru" wydanego 20 sierpnia 1984 roku.

  Muzeum na IV piętrze. Najstarszy w Polsce motocykl?
  Weterani szos na dwóch kółkach

  Tworzymy jedną rodzinę zapaleńców kochających stare motocykle — mówi MIROSŁAW STEFAŃCZYK, prezes Koła Motocykli Zabytkowych VC-1978 Automobilklubu Śląskiego działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Lokator" w Dąbrowie Górniczej. — Nie musimy na nich koniecznie jeździć, samo posiadanie sprawia nam wiele satysfakcji, tak jak komuś innemu znaczki pocztowe, czy rybki w akwarium. W kraju, dzięki organizowanym dość często zlotom, wszyscy się znamy... po motocyklach. Marka jest jakby wizytówką.

  Do szczególnego rodzaju klubów motorowych należą kluby starych motocykli. Jeden z takich znajduje się w Dąbrowie Górniczej. Należy do niego 25 członków. Posiadają 20 motocykli, wyprodukowanych przed 1950 r. Najstarszy to „Wanderer” z 1907 r. wyprodukowany w Schoenan, obecnie Karl-Marx-Stadt. Firma ta należała do nielicznych, które już na początku XX w. wytwarzały wszystkie części i podzespoły motocykli, włącznie z silnikami, we własnych zakładach. Motor ten ma silnik dwucylindrowy o pojemności skokowej 400 ccm i mocy 3 KM. Średnica kół 320 mm, waga 67 kg i możliwość osiągnięcia prędkości do 70 km/ godz. czego jednak od dłuższego czasu nikt nie miał odwagi sprawdzić. Potencjalnie jest to możliwe, gdyż motocykl jeździ. Prezes Stefańczyk, od czasu do czasu, uruchamia go na wszelkiego rodzaju zlotach, wygrywając za każdym razem w konkurencji na najstarszy model.

  — Jazda na nim jest bardzo niebezpieczna, gdyż napęd z silnika na koła przenoszony jest pasem klinowym. Nie ma tutaj ani skrzyni biegów ani sprzęgła. Zahamowanie takim motorem wymaga długiej drogi. Uruchamia się go tylko okazjonalnie  a poza tym onony są już bardzo zdarte, przednia pamięta nawierzchnie z 1907 r. Z ciekawostek wyposażenia należy jeszcze wspomnieć o    oświetleniu. Z przodu zawieszona jest lampka karbidowa, z tyłu świateł brak.

  Członkowie Klubu w Dąbrowie Górniczej nie dysponują żadnymi funduszami. Instytucją, która najbardziej pomaga, jest Spółdzielnia „Lokator”, udostępniając, w jednym z domów na osiedlu Zamkowym, pomieszczenie na IV piętrze. Motocykle, które aktualnie nie są używane wniesiono na plecach z myślą o zrobieniu w przyszłości ekspozycji. Obejrzeć tu można maszyny D-Rad 500 ccm — 1929 r., NSU — 1939 r., NSU OSL— 1941 r. i BSA — 1929 r.

  Pomieszczenia wymagają jeszcze urządzenia i gospodarze planują zakończyć prace na przełomie marca — kwietnia. z początkiem sezonu. Wszystkie prace wykonują własnymi rękami, kupując niezbędne materiały. Spółdzielnia opłaca tylko czynsz
  i światło.

  Skąd się zdobywa takie motocykle? Ano, różnie. Ponoć jest ich w Polsce jeszcze dużo. Tylko trzymane są w ukryciu. Właściciele nie chcą się przyznać, że mają takie „cacka”. Pertraktacje o kupnie trwają czasem kilka lat. A cena takiego starego motoru waha się w granicach ceny urzędowej „malucha", bywa. że dużego „Fiata".

  Organizacja ekspozycji muzealnej nie należy do łatwych przedsięwzięć. Organizatorzy z Dąbrowy zwracają się z prośbą do wszystkich, którzy mogliby pomóc, a zwłaszcza do b. członków Klubu Motorowego "Jaskółka” o kontakt, za pośrednictwem naszej redakcji.
  CEZARY ORZECH

  Podziękowania dla Klubu VC 19-78 MC POLAND (Veteran Club 19-78 Dąbrowa Górnicza) za udostępnienie archiwum.

  Więcej
 • 1962 - Motocyklem na ul. Przybylaka

  Na błotniku motocykla rejestracja SN-9876. Czy w tle widać podniesiony szlaban?

  Podziękowania dla p. Kamila Rakowskiego za udostępnienie prywatnego archiwum.

  Więcej
 • 1979 - Dąbrowski Veteran-Moto-Club

  Artykuł z "Dziennika Zachodniego" nr 233 z 16.X.1979.

  Podziękowania dla Klubu VC 19-78 MC POLAND (Veteran Club 19-78 Dąbrowa Górnicza) za udostępnienie archiwum.

  Więcej
 • 1979 - Dąbrowscy ratownicy

  Artykuł z tygodnika "Głos Huty Katowice" z 26 czerwca 1979 nr 26 (222).

  Podziękowania dla Klubu VC 19-78 MC POLAND (Veteran Club 19-78 Dąbrowa Górnicza) za udostępnienie archiwum.

  Więcej
 • 1979 - Automobilklub z Dąbrowy Górniczej

  Artykuł z tygodnika "Głos Huty Katowice" z 7 sierpnia 1979 nr ...8 (228).

  Podziękowania dla Klubu VC 19-78 MC POLAND (Veteran Club 19-78 Dąbrowa Górnicza) za udostępnienie archiwum.

  Więcej
 • 1979 - Motocykliści z Huty Katowice

  Artykuł z tygodnika "Głos Huty Katowice" z lipca 1979 nr 27 (223).

  Podziękowania dla Klubu VC 19-78 MC POLAND (Veteran Club 19-78 Dąbrowa Górnicza) za udostępnienie archiwum.

  Więcej
 • 1979 - Krajowy Kongres - VC 19-78

  Artykuł z tygodnika "Głos Huty Katowice" z 9 stycznia 1979 nr 2 (198) o organizacji Krajowego Kongresu Zarządów Klubów Harley Davidson Veteran przez dąbrowski klub.

  Podziękowania dla Klubu VC 19-78 MC POLAND (Veteran Club 19-78 Dąbrowa Górnicza) za udostępnienie archiwum.

  Więcej
 • 1979 - Dożynki - VC 19-78

  Artykuł z tygodnika "Głos Huty Katowice" z 16 września 1979 nr 38 (234) o udziele dąbrowskiego klubu w dożynkach.

  Podziękowania dla Klubu VC 19-78 MC POLAND (Veteran Club 19-78 Dąbrowa Górnicza) za udostępnienie archiwum.

  Więcej
 • 1979 - Biuletyn VC 19-78

  MOTOCYKL
  Biuletyn Weteran Moto Club VC 19-78
  "...dbaj o swój motocykl, a zyskasz wiernego przyjaciela."
  instr. SOKÓŁ

  Nr 1 1979

  Dąbrowa Górnicza Automobilklub Śląski
  Delegatura Huta Katowice

  Podziękowania dla Klubu VC 19-78 MC POLAND (Veteran Club 19-78 Dąbrowa Górnicza) za udostępnienie archiwum.

  Więcej
 • 1982 - Zlot weteranów VC 19-78

  Na fladze jednego z motocykli zjazdu w Dąbrowie Górniczej widoczny napis:

  ZLOT MOTOCYKLI WETERANÓW
  DON'T BELIVE TO WOMEN
  AND MY MOTOR-CYCLE

  Podziękowania dla Klubu VC 19-78 MC POLAND (Veteran Club 19-78 Dąbrowa Górnicza) za udostępnienie archiwum.

  Więcej
 • 1982 - Zlot weteranów VC 19-78 Dąbrowa Górnicza

  Teren przy Pogorii - na prawo od szlabanu 'RECEPCJA'. W tle milicyjna nysa. Nad wjazdem napis:

  WITAMY UCZESTNIKÓW V ZLOTU WETERANÓW VC 19-87 DĄBROWA GÓRNICZA.

  Podziękowania dla Klubu VC 19-78 MC POLAND (Veteran Club 19-78 Dąbrowa Górnicza) za udostępnienie archiwum.

  Więcej
1 2 3

CEDCyfrowa Encyklopedia DG

Wyszukiwaniew naszej bazie

Losowy memoriał

Więcej

W naszej bazieznajduje się

3586elem.

Współpraca

Sprzątanie grobów - Dąbrowa Górnicza

Muzeum

Forum

Statystyki grafikw serwisie

Fotografia : 2438

Pocztówka : 481

Dokument : 189

Reklama : 150

Artykuł : 100

Mapa : 86

Inne : 45

Rycina : 43

Dawne - nowe : 13

Judaica : 13

Druki ulotne : 4

Mapa kolonii Łabędzka 1970-80 : 1

piecz : 1

Obraz : 1

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij